Miroslav Kalousek

Chairman of TOP 09

Miroslav Kalousek was born on December 17, 1960 in Tábor. He studied at the Institute of Chemical Technology in Prague and then he worked in a production company as a director of the finance department. He became a Member of Parliament in 2013. He is a co-founder of TOP 09 and the Chairman of TOP 09 since November 2015.

From 1990 to 1992, he was working for the Civil Service, and for the Office of the Government as a special advisor regarding issues of the European integration. From July 1992, he worked for the Office of the Government of the Czechoslovak Federal Republic as a director of the Vice-Premier´s adviser Department. During the era of transformation of the property relations in the Czech Republic, Miroslav Kalousek represented the Government of the Czech Republic in several directive positions in the economic sphere.

From 1993 to 1998 he worked at the Czech Ministry of Defense as a Deputy Minister responsible for the budget and military acquisition.

In 1998 election, Miroslav Kalousek was elected to the Chamber of Deputies as the Member of Parliament for KDU-ČSL (Christian Democratic Party). After his re-election in 2002, he became the chairperson of Executive Budget Committee in the Chamber.

In 2003, he was elected Chairman of KDU-ČSL, and he remained at this post until 2006. From January 2007 to May 2009, he held the post of Minister of Finance.

In 2008, Miroslav Kalousek was proclaimed by the international magazine Emerging Markets as the "Minister of Finance of the year 2008 for emerging European economies”. The same award was given to Miroslav Kalousek by the same magazine in 2011 for the second time.

From January 2009 to May 2009 he was acting as the President of The Economic and Financial Affairs Council.

In June 2009 he left KDU-ČSL Party.

In June 2009, Miroslav Kalousek together with Karel Schwarzenberg founded the new political party TOP 09. During the first National Assembly of TOP 09 Miroslav Kalousek was elected the First Vice-President of the Party. During the second and third National Assembly of TOP 09 he was reelected as the First Vice-President of the Party.

After parliamentary elections in 2010 he was successfully elected a Member of Parliament for TOP 09, and he served as Minister of Finance for three years. In 2013 he was reelected as the Member of Parliament. Since then he leads the biggest opposition party in the Chamber of Deputies.

In November 2015 he was elected as the Chairman of TOP 09.

In the ranking of EU finance ministers, according to the Financial Times in 2012, Miroslav Kalousek won first place in terms of credibility and trustworthiness.



Recommend by e-mail

From: *
To: *
Text: *
c-a-p-t-c-h-a-c-0-d-e
Generate new
Please enter the code: *  

Contact us

TOP 09 Party Headquarters

Michna palace, main entranceMichna palace, building n. 2
450/40 Újezd
118 00 Prague 1
Czech Republic

 

International Office

international@top09.cz
Miriam Faltová
phone: +420 722 001 098

Copyright © 2009-2017  TOP 09  |  All rights reserved